Повернутися на сайт ЦДЕА України

З ІСТОРІЇ УКРАЇНСЬКОГО ФУТБОЛУ


Футбол ‒ вид спорту, який викликає великий інтерес у суспільстві та налічує багато шанувальників, але мало хто знає його історію.

Наприкінці ХІХ століття в Україну завезли футбол британські моряки, які заснували клуб «Одеський Британський Атлетичний Клуб» - перший футбольний клуб на території України. На початку команда складалася виключно з британців. Лише через деякий час вона була поповнена українцями, які довели свою майстерність у футбольних змаганнях.

На той час територія нашої держави була поділена між Російською імперією та Австро-Угорщиною, але це не завадило футболу набрати розмаху по всій території сучасної України. Футбольне поле перетворювалося на поле боротьби, яке притягувало сотні шанувальників.

Вважається, що Львів є одним з найстаріших футбольних центрів Європи. 14 липня 1894 року саме у Львові відбувся матч між львівською командою «Сокіл» та командою футболістів з міста Кракова (Польща), що став першим офіційним футбольним матчем за участі команди, яка складалася з українців. Цей день Федерація футболу України оголосила Днем народження українського футболу.

Організовані змагання з футболу розпочалися на початку ХХ століття практично одразу, як на заході України (Львів, Ужгород), так і в центрі (Київ), на півдні (Одеса, Миколаїв) та на сході (Харків).

Перший чемпіонат Української Соціалістичної Радянської Республіки (далі ‒ УСРР) відбувся в Харкові 11‒18 серпня 1921 року. Першим чемпіоном УСРР стала команда міста Харкова.

У 1932 році, в Харкові, при Українській Раді Фізичної Культури (УРФК) була створена Всеукраїнська футбольна секція.

Після визволення території УРСР від фашистської окупації 1944 року, розпочав роботу Комітет у справах фізичної культури та спорту при Раднаркомі УРСР. З 1946 року вже діяв Державний комітет зі справ фізичної культури й спорту (Держкомспорт) при Раді Міністрів УРСР.

У травні 1959 року на установчому пленумі була створена Федерація футболу УРСР.

У 1968 році було відновлено Державний комітет з фізичної культури та спорту (Держкомспорт) при Раді Міністрів УРСР і під такою назвою ця організація проіснувала до 1991 року.

Федерація футболу України офіційно була створена 6 березня 1991 року.

Онлайн-виставка «З історії українського футболу» презентує 98 документів в електронній формі та спрямована на забезпечення просвітницького поширення знань про український футбол, команди, гравців, тренерів, суддів та їх досягнення. До уваги дослідників представлені електронні копії газет, статей, наказів, доповідних записок, вирізок з газет, оцифровані окремі втрачені документи Федерації футболу України та Професіональної футбольної ліги України, електронні копії довідників, буклетів, бюлетенів Федерації футболу України, книг з історії українського футболу.


Укладач — відділ забезпечення доступу до документів та використання інформації.

Головна | Фотодокументи | Публікації про футбол | Футбольні трофеї