Лекція до Дня Незалежності України «Державотворча місія Києва княжої доби»

20 серпня 2020 року провідним архівістом відділу забезпечення збереженості та обліку документів, кандидатом історичних наук Оленою Левчук проведено лекцію для працівників ЦДЕА України на тему:«Державотворча місія Києва княжої доби (з історії становлення та розвитку Києво-Руської держави)», що присвячена Дню Незалежності України. Лекція відбулася в конференц-залі комплексу споруд центральних державних архівних установ України (м. Київ, вул. Солом’янська, буд. 24).

Захід мав на меті поглибити знання учасників з історії становлення та розвитку Києва як консолідуючого центру східних слов’ян, «матері міст руських» та колиски української народності. У ході лекції проаналізовано наукові теорії та легенди щодо походження міста, його засновників і власне назви; відзначено найдавніші згадки про Київ в арабських, візантійських та західно-європейських джерелах, розкрито його образ у давньоруській літописній традиції. Етапи об’єднання навколо Києва східнослов’янських союзів племен демонструвала історична карта.
Окрему увагу було приділено аналізу внутрішніх та зовнішніх факторів політичної консолідації: містом проходили важливі торгівельні шляхи, у тому числі легендарний «шлях з варяг у греки»; не меншу роль відіграли зовнішня загроза зі степу, місце київських князів у прийнятті християнства та зміцненні міжнародного авторитету держави тощо. Акцентовано увагу слухачів на археологічних знахідках та найдавніших письмових свідченнях про Києво-Руську державу як фундамент українського державотворення та беззаперечний аргумент на користь спростування теорії про Давньоруську державу як «єдину колиску».
Відповідаючи на запитання: «Чому саме Києву випала ця історична місія?», перетворення міста в об’єднавчий центр Давньоруської держави було визначено як закономірний результат історичного процесу на теренах сучасної України.

Лекція відбулася з дотриманням всіх вимог до проведення подібних заходів в умовах карантину.

Назад

Анонси

12 травня 2021 року

В режимі онлайн відбудеться Четвертий круглий стіл архівістів з міжнародною участю «Архівна наука й освіта у довгостроковій перспективі».

10-11 червня 2021 року

Відбудеться ІІІ Міжнародний круглий стіл «Інформатизація архівної справи: архівні інформаційні ресурси у динамічному розвитку цифрового середовища та задоволенні потреб користувачів» (до Міжнародного тижня архівів). Місце проведення: м. Харків, вул. Маршала Бажанова, 17, Харківський національний університет міського господарства імені О.М.Бекетова. Інформаційний лист.

19-22 жовтня 2021 року

Міжнародною радою архівів (ICA) оголошено нові дати проведення Конгресу ICA в Абу-Дабі19-22 жовтня 2021 р. в Національному виставковому центрі Абу-Дабі (ADNEC).  Наради ICA з питань управління відбудуться між 17-18 жовтня 2021 року.

Всі анонси

Виставки онлайн