Welcome to   Click to listen highlighted text! Welcome to

Третя міжнародна наукова конференція «Історико-культурна спадщина: збереження, доступ, використання».

Центральний державний електронний архів України (далі – ЦДЕА України) виступив співорганізатором Третьої Міжнародної наукової конференції «Історико-культурна спадщина: збереження, доступ, використання», що успішно відбулась 21-22 квітня 2021 року в режимі вебконференції за допомогою програмного засобу Zoom. Директор ЦДЕА України, кандидат історичних наук Ковтанюк Юрій Славович взяв участь у пленарному засіданні та виступив з доповіддю «До питання створення електронних копій електронних документів, засвідчених паперових копій електронних документів і цифрових копій паперових документів».

У конференції взяли участь понад 70 осіб: відомі науковці, керівники Державної архівної служби України, працівники Посольства Литовської Республіки в Україні, керівники та працівники державних архівів України, Литви, Чехії, керівники, викладачі, аспіранти та студенти Національного авіаційного університету, Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова, Одеського національного морського університету, Інституту історії України НАН України. На пленарному засіданні та трьох секціях оголошено 46 доповідей.

Модераторами заходу виступили:
Тюрменко Ірина Іванівна, професор, доктор історичних наук, завідувач кафедри історії та документознавства факультету лінгвістики та соціальних комунікацій Національного авіаційного університету — засновник та головний організатор заходу;
Клиніна Тетяна Сергіївна, кандидат історичних наук, доцент кафедри історії та документознавства факультету лінгвістики та соціальних комунікацій Національного авіаційного університету, яка забезпечувала керування вебконференцією у Zoom та допомагала комунікувати учасникам заходу англійською з іноземними учасниками;
Смольніков Юрій Борисович, кандидат історичних наук, доцент кафедри історії та документознавства факультету лінгвістики та соціальних комунікацій Національного авіаційного університету, який забезпечив представлення англійською доповідачів пленарного засідання та переклад англійською й українською під час надання відповідей на запитання.

З вітальним словом до учасників конференції звернулися Зарубінська Ірина Борисівна, професор, доктор педагогічних наук, проректор Національного авіаційного університету з міжнародного співробітництва і освіти, та пані Кнюрєнє Іна (Kniurienė Ina), аташе з питань культури Посольства Литовської Республіки в Україні, яка зазначила про важливість проведення таких заходів для можливості обміну досвідом та повідомила, що 2021 рік є роком архівних установ Литви з нагоди 100-річчя утворення державних архівів у Литві, про що з розлогою доповіддю на пленарному засіданні виступила Баранаускайте Мільда (Baranauskaitė Milda), архіваріус Литовського державного нового архіву.

Пленарне засідання було розпочато доповіддю «Віртуальний вимір присутності державних архівів у публічному просторі» Ємельянової Тетяни Олександрівни, кандидата історичних наук, першого заступника Голови Державної архівної служби України, яка розлого ознайомила присутніх  з досягненнями Державної архівної служби України та окремих архівних установ у 2020 році, детально зупинившись на питаннях цифровізації архівної справи, та відповіла на запитання щодо стану оцифрування аудіовізуальних документів на прикладі діяльності Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г. С. Пшеничного.

Левченко Лариса Леонідівна, професор, доктор історичних наук, заступник Голови Державної архівної служби України зосередилася у своїй доповіді «Креативні методи пошуку архівної інформації» на питанні застосування методів евристики, як підгрунтя для креативного пошуку архівної інформації, зокрема в електронній формі. Доповідь викликала багато запитань, зокрема від Матяш Ірини Борисівни, професора, доктора історичних наук, щодо уточнення саме креативності евристики. За результатами обговорення цього питання, професор Тюрменко Ірина Іванівна, як модератор заходу, зробила висновок, що це пошук, який грунтується на інтуїції та знаннях дослідників. Матяш Ірина Борисівна підсумувала, що це пошук для тих, хто в темі. Божук Людмила Володимирівна, кандидат історичних наук, доцент кафедри історії та документознавства Національного авіаційного університету, запитала доповідача про підготовку відповідного підручника. На що Левченко Лариса Леонідівна відповіла, що такі плани обговорювалися з Георгієм Володимировичем, доктором історичних наук, директором Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України. У чаті Zoom Левченко Ларисі Леонідівні надішло і таке питання: «На Вашу думку, архівна евристика – це більше наука, чи скоріше мистецтво?» Була надана така відповідь: «Це мистецтво користувача».

Дручкус Гинтарас (DRUČKUS Gintaras), директор Каунаського окружного державного архіву із Литви, розглянув у своїй доповіді питання еволюції архівної системи Литви з XIII століття до тепер, про особистий 20-річний досвід в Кауноскому окружному архіві та зробив акцент на інформаційних технологіях, які застосовуються в діяльності литовських архівів, та питанні збереженості ідентичності архівних установ на сучасному етапі їх розвитку.

Контрімавічієне Дануте (Danutė Kontrimavičienė), директор Литовського державного нового архіву із Вільнюса, розповіла про нове визначення поняття «документ» в законодавстві Литви та про сутність його змін на тлі застосування новітніх технологій, а також зосередилася на питанні складності підтвердження справжності документів в електронній формі під час їх постійного зберігання.

Ковтанюк Юрій Славович у своєму виступі розглянув історію виникнення понять «електронна копія електронного документа», «засвідчена паперова копія електронного документа» та «цифрова копія паперового документа», сутність цих понять, сфери їх застосування, врегульованість питань створення таких документів, їх руху та постійного зберігання, окреслив проблемні моменти та запропонував шляхи вирішення цих проблем.

Палієнко Марина Геннадіївна, професор, доктор історичних наук, завідувач кафедри архівознавства та спеціальних галузей історичної науки Київського національного університету імені Тараса Шевченка, у доповіді «Вплив соціальних мереж на трансформацію образу архівів у соціокультурному та інформаційному просторі» представила учасникам заходу розлогий аналіз присутності архівних установ у соціальних мережах, їх активності, змістовного наповнення матеріалів, які оприлюднюються в цих мережах, навела чимало кількісних показників, що визначають новий напрям діяльності архівів, та зазначила, що така діяльність суттєво впливає на позитивний  образ архівів у світовому інформаційному просторі, зокрема в його українському соціокультурному сегменті.

Інформаційний лист (PDF, 347 Кб)

Програма (PDF, 419 Кб)

 

   
 

 

Назад

Анонси

12 травня 2021 року

В режимі онлайн відбудеться Четвертий щорічний  круглий стіл архівістів з міжнародною участю «Архівна наука й освіта у довгостроковій перспективі». Програма. Детальніше.

10-11 червня 2021 року

Відбудеться ІІІ Міжнародний круглий стіл «Інформатизація архівної справи: архівні інформаційні ресурси у динамічному розвитку цифрового середовища та задоволенні потреб користувачів» (до Міжнародного тижня архівів). Місце проведення: м. Харків, вул. Маршала Бажанова, 17, Харківський національний університет міського господарства імені О.М.Бекетова. Інформаційний лист.

19-22 жовтня 2021 року

Міжнародною радою архівів (ICA) оголошено нові дати проведення Конгресу ICA в Абу-Дабі19-22 жовтня 2021 р. в Національному виставковому центрі Абу-Дабі (ADNEC).  Наради ICA з питань управління відбудуться між 17-18 жовтня 2021 року.

Всі анонси

Виставки онлайн

Click to listen highlighted text!