Click to listen highlighted text!

Документальні виставки on-line

До Дня Державного Прапора України

23 серпня 2010 року

Державний Прапор – один з трьох офіційних державних символів, що символізують суверенітет держави. Державний Прапор України – стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольору із співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3.

Значення синього та жовтого кольорів на прапорі традиційно трактують як поєднання чистого, мирного безхмарного неба, що простягнулося над жовтим кольором хлібного лану – символу мирної праці і достатку.

Указ Президента про щорічне відзначення Дня Державного Прапора України 23 серпня був підписаний у 2004 році. Раніше День Державного Прапора святкувався тільки в Києві на муніципальному рівні. Столиця відзначала це свято 24 липня. Саме цього дня у 1990 році синьо-жовтий прапор було піднято над Київською мерією.

  • 22 листопада 1917 р. Центральна Рада проголосила створення Української Народної Республіки (УНР) в складі Російської Федерації. Утвердження основної державної символіки – герба і прапора – було нелегкою справою.
    14 січня 1918 р. Центральна Рада видала закон про прапори флоту. Прапором військового флоту став синьо-жовтий двоколір, в кантоні на синьому полі зображувався золотий тризуб з білим внутрішнім полем.


  • 2 травня 1918 р., розігнавши ЦР, до влади прийшов уряд гетьмана П.Скоропадського. При ньому був змінений порядок смуг на державному прапорі: зверху стали розташовувати синю. У грудні 1918 р. Гетьманат П.Скоропадського змінила Директорія (1918-1920), за якої збереглись герб-тризуб і синьо-жовтий прапор.

    22 січня 1919 р. в Києві був проголошений Акт соборності України, тобто об’єднання УНР і Західно-Української Народної Республіки. В проекті Конституції УНР, розробленої всеукраїнською національною радою в Кам’янці-Подільському у 1920 р., відзначалось, що державними кольорами Української Держави є синій і жовтий.

  • У грудні 1917 р. в Харкові утворився революційний уряд Радянської України, що не визнав ЦР. На I з’їзді Рад України 11-12 грудня 1917 р. обрали ЦВК УНР і проголосили Українську Народну Республіку Рад робітничих, селянських, солдатських і козацьких депутатів. Прапором республіки було червоне полотнище з національним жовто-синім кантоном.

  • 10 березня 1919 р. в Харкові зібрався III з‘їзд Рад України, що оголосив створення УРСР. 15 січня 1923 р. був опублікований зразок прапора: на червоному полі літери “У.С.Р.Р.” У 1927 р. абревіатура змінилась на “УРСР”. Офіційно це було закріплено конституцією 1929 р.

  • Указом Президії Верховної Ради УРСР від 21 листопада 1949 р. прапор республіки був змінений. Він складався з червоної і блакитної горизонтальних смуг. На червоній (що була вдвічі ширша за блакитну) зображувались золоті серп і молот, а вище – червона п’ятикінцева зірка з золотою каймою. З цим прапором Україна проіснувала до серпня 1991 р.

Анонси

4–6 жовтня 2022 року

Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського запрошує взяти участь у роботі Міжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інноваційні трансформації ресурсів і послуг», м. Київ. Програма. Інформаційний лист. Вимоги до оформлення тез.

Жовтень 2025 року

Міжнародна рада архівів (МРА) повідомляє, що її Конгрес 2025 року відбудеться у жовтні в Барселоні (Каталонія, Іспанія). Організаторами конгресу виступлять МРА, уряд Каталонії, місто Барселона та Товариство каталонських архівістів та менеджерів з діловодства.

Всі анонси

Виставки онлайн

Клацніть для прослуховування виділеного тексту!