Click to listen highlighted text!

Новини ЦДЕА України

Враження та висновки за результатами Першого міжнародного форуму з електронного цифрового підпису «PKI-FORUM Україна 2012»

Форум було проведено на високому організаційному та професійному рівні із залученням широкого кола фахівців. Більшість з доповідачів, фактично, у вільній формі ділилися своїм досвідом роботи. Особливо хочеться відзначити доповіді Алли Столярової-Миць (Unizeto Technologies S.A.) із Польщі щодо міжнародного досвіду управління сертифікатами кореневих центрів, Кустова В. (д.т.н., професор, ТОВ «Газінформсервіс», Російська Федерація) «Побудова єдиного простору довіри. Правові аспекти та технологічні бар’єри. Міжнародний досвід» та Гомонай Олени (д.ф.-м.н., професор, НТУУ «КПІ») «Принципи квантової криптографії та перспективи використання».

Однак, окрім запланованого круглого столу «PKI та архівна справа», що проводили представники Державної архівної служби України (Укрдержархіву) та Центрального державного електронного архіву України (ЦДЕА України), загальний настрій заходу не враховував потреб архівної галузі. Учасники форуму неохоче торкались архівних проблем. На жаль, проблеми архівістів залишаються лише проблемами архівістів. Діалог з представниками інших галузей діяльності відбувається повільно. На підвердження такого висновку свідчить і те, що організатори форуму суттєво скоротили час зазначеного круглого столу, і замість запланованих 45 хвилин на його проведення виділили всього п’ятнадцять. Хоча деякі учасники форуму, як стало відомо в кулуарах, сподівались почути обґрунтовану доповідь архівістів. Цього не сталося. Більш того, в обговорені деяких питань відчувалась недружня налаштованість окремих учасників, для яких архівні проблеми та вимоги архівістів України є не дуже зручними, тому що потребують масштабних змін деяких усталених на сьогодні уявлень про електронний документообіг серед фахівців з інформаційних технологій.

Особливий дискусійний підйом наприкінці другого дня конференції викликала теза, щодо «вирішального впливу вимог архівістів не тільки на організацію роботи з електронними документами в архівній галузі, а й у діловодстві» та «суттєвої зміни Національної системи електронного цифрового підпису (НСЕЦП) за рахунок впровадження в Україні на нормативно-правовому рівні низки міжнародних стандартів щодо електронних цифрових підписів, що зробить НСЕЦП інтероперабельною за межами вітчизняного електронного документообігу та спростить структуру даних електронних документів, яка нині запропонована у проекті «Порядку роботи з електронними документами та їх підготовки до передавання на архівне зберігання» з урахуванням особливостей використання легітимних нині в Україні форматів електронних цифрових підписів».

Підсумовуючи можна зробити висновок, що потрохи фахівці інших галузей знань почали звертати увагу на діяльність Укрдержархіву і ЦДЕА України, щодо унормування роботи з електронними документами у діловодстві та їх підготовки до передавання на архівне зберігання, про що свідчать заяви окремих учасників конференції, які висловили бажання взяти участь у Міжнародній науково-практичній конференції «Життєвий цикл електронного документа», що відбудеться 11-12 жовтня 2012 р. у м. Києві (організатори Укрдержархів, Український науково-дослідний інститут архівної справи та документознавства (УНДІАСД), ЦДЕА України).

Однак основні зусилля зазначених спеціалістів як і до того залишаються сконцентрованими на вирішені проблем пов’язаними із оперативним документообігом та наданням різних електронних послуг без урахування потреб архівної галузі. Серед промов учасників форуму спостерігалася шкідлива тенденція жорсткого розмежування оперативного електронного документообігу та архівного зберігання електронних документів. Хоча за дослідженнями документознавців та архівістів УНДІАСД було визначено, що вирішення низки проблем щодо успішного архівного зберігання електронних документів необхідно розпочинати у діловодстві, фактично, з моменту створення електронних документів.

Ю.С. Ковтанюк

Анонси

19-22 жовтня 2021 року

Міжнародною радою архівів (ICA) оголошено нові дати проведення Конгресу ICA в Абу-Дабі19-22 жовтня 2021 р. в Національному виставковому центрі Абу-Дабі (ADNEC).  Наради ICA з питань управління відбудуться між 17-18 жовтня 2021 року.

Жовтень 2025 року

Міжнародна рада архівів (МРА) повідомляє, що її Конгрес 2025 року відбудеться у жовтні в Барселоні (Каталонія, Іспанія). Організаторами конгресу виступлять МРА, уряд Каталонії, місто Барселона та Товариство каталонських архівістів та менеджерів з діловодства.

Всі анонси

Виставки онлайн

Клацніть для прослуховування виділеного тексту!