Click to listen highlighted text!

До офіційного веб-сайта Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України

м. Київ, 27 вересня 2019 року

В інформаційно-аналітичному Інтернет-виданні «КиевВласть» опубліковано статтю Інни Арас «Центральний держархів-музей літератури і мистецтв видворяють з будівлі «Софії Київської»

Детальніше Дзеркало


м. Київ, 16 вересня 2019 року

Всеукраїнська громадська організація «Спілка архівістів України» направила Президенту України Володимиру Зеленському лист-звернення від 16.09.2019 № 17 «Про стан справ навколо Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України»


м. Київ, 12 січня 2018 року
Відео-сюжет на каналі СТБ в програмі Вікна-Новини «Врятувати історію».

Джерело: офіційний веб-сайт телеканалу СТБ


м. Київ, 05 жовтня 2017 року

Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України відвідав Міністр культури України Євген Нищук та заступника міністра культури Тетяна Мазур.

Під час візиту йшлося про шляхи вирішення питання по збереженню унікальної архівної установи країни. Нарешті була надана відповідь на питання щодо нових власників Бурси після реставрації. Вперше, під час цього візиту заступник міністра культури Тамара Мазур в розмові з співробітниками архіву-музею двічі наголосила на тому, що через два роки ЦДАМЛМ України може повернутися до приміщення Бурси. Джерело (Офіційна сторінка ЦДАМЛМ України у мережі Facebook)


м. Київ, 05 жовтня 2017 року

Стаття українського кінознавця, історика кіно, заслуженого діяча мистецтв України Сергія Тримбача «Рукописи не горять. А архіви?» в газеті «День» про ситуацію, що склалася навколо Ценрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України.
Дзеркало


м. Київ, 02 жовтня 2017 року

Центральний архів-музей літератури і мистецтва України отримав лист від Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву про те, що договір оренди припинено та вимагає повернути у тижневий термін приміщення, яке зараз займає Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України, балансоутримувачу (Національний заповідник «Софія Київська»). Джерело (Офіційна сторінка ЦДАМЛМ України у мережі Facebook)

м. Київ, 05 липня 2017 року

У конференц-залі Українського національного інформаційного агентства «Укрінформ» відбувся круглий стіл «Проблеми розміщення та збереження цілісності архівно-музейних фондів Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України».

Фоторепортаж... Відеорепортаж…


м. Київ, 23 червня 2017 року

У п’ятницю, 23.06.2017, у Верховній Раді України відбулася чергова зустріч народних депутатів України із Кабінетом Міністрів України у форматі «Година запитань до Уряду», під час якої Голова Комітету з питань культури і духовності Верховної Ради України, народний депутат України М. Л. Княжицький звернувся до Прем’єр-міністра України В. Б. Гройсмана із проханням негайного вирішення питання щодо переїзду ЦДАМЛМ України до іншого приміщення, у зв’язку із необхідністю проведення реконструкції пам’ятки архітектури XVIII ст. «Бурси», що перебуває на балансі Національного заповідника «Софія Київська», приміщення якої нині займає архів. Народний депутат України М. Л. Княжицький наголосив на загрозі втрати і пам’ятки архітектури, і унікальних фондів ЦДАМЛМ України, а також стурбованість цією ситуацією відомих діячів культури, науки та громадськості в цілому:


Джерело: канал Інформаційного управління Верховної Ради України на YouTube

Конкретних пропозицій, що містилися в рекомендаціях Комітету з питань культури і духовності Верховної Ради України, які були сформульовані в рішенні Комітету під час засідання від 21 червня 2017 р., у сесійній залі Верховної Ради України висловлено не було. Проте, народний депутат України М. Л. Княжицький повідомив, що вирішення питання вже розпочато в робочому порядку із Першим віце-прем’єр-міністр України – Міністром економічного розвитку і торгівлі України С. І. Кубівим.

На жаль, відповіді від Прем’єр-міністра України В. Б. Гройсмана на зазначене звернення ми не почули.

Висловлюємо підтримку Центральному державному архіву-музею літератури і мистецтва України, зокрема керівництву ЦДАМЛМ України, та закликаємо всіх небайдужих підтримати архівістів заради збереження культурного надбання української нації.


м. Київ, 22 червня 2017 року

На офіційному веб-сайті Комітету з питань культури і духовності Верховної Ради України з’являється новина про засідання Комітету 21 червня 2017 р., в якій чітко сформульовано рекомендації Комітету щодо вирішення проблеми переміщення Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України у зв’язку з аварійним станом пам’ятки архітектури XVIII ст. «Бурси», що перебуває на балансі Національного заповідника «Софія Київська», в приміщенні якої знаходиться ЦДАМЛМ України. Безумовно, архівісти вдячні народним депутатам України – членам Комітету, за участь у вирішені окресленої проблеми ( дзеркало…). Проте зазначимо, що народні депутати України не дослухалися думки абсолютної більшості діячів науки, культури та громадських діячів щодо звернення до Прем’єр-міністра України з проханням завершити будівництво комплексу споруд Центральних державних архівних установ України (м. Київ, вул. Солом’янська, 24). На жаль, членами Комітету з питань культури і духовності Верховної Ради України такий варіант вирішення питання було проігноровано!

Слід подякувати засобам масової інформації (друкованим, електронним виданням та телеканалам) за об’єктивне висвітлення зазначеної проблематики, зокрема телеканалу «Культура»:


Джерело: телеканал «Культура» на YouTube

На окрему увагу заслуговує активна позиція заступника Міністра культури України – керівник апарату Т. В. Мазур. Так у наведеному телерепортажі «Пошук приміщення для центрального архіву-музею мистецтва і літератури» телеканалу «Культура», трансляція якого відбулася 22 червня 2017 р., пані Т. В. Мазур дала інтерв’ю, в якому вона наполягає, що діяльність ЦДАМЛМ України зводиться лише до зберігання документів НАФ. Це дозволяє зробити хибний висновок щодо загальної площі, яка потрібна для розміщення ЦДАМЛМ України: отже, для переїзду архіву слід виділити приміщення значно меншої площі, ніж ця установа нині займає, що може значно прискорити пошук такого приміщення у м. Києві. Крім того, до уваги Міністерства культури України зовсім не береться місце розташування такого приміщення.

Дозволимо собі не погодитися з таким трактуванням стану справ щодо діяльності ЦДАМЛМ України та спроби таким чином спростити ситуацію тільки заради швидкого вирішення зазначеної проблеми. На нашу думку, в ситуації, яка склалася навколо пам’ятки архітектури XVIII ст. «Бурси», що перебуває на балансі Національного заповідника «Софія Київська» та збереженості фондів і музейних предметів ЦДАМЛМ України поспіх не потрібен. Найкращим рішенням буде виважена державницька позиція, що дозволить не тільки зберегти всі культурні цінності, а також надати кращий доступ до них.

Згадаємо, що таку ж позицію пані Т. В. Мазур висловлювала на засіданні Комітету з питань культури і духовності Верховної Ради України, яке відбулося 21 червня 2017 р. Зазначимо, що архівісти надали на це розлогу відповідь про широку діяльність ЦДАМЛМ України щодо надання доступу не тільки до документів НАФ, а й унікального бібліотечного фонду, а також музейних експонатів, у тому числі у формі меморіальних кабінетів, що потребує чималих площ. Крім того, ці напрями діяльності ЦДАМЛМ України потребують розвитку, одним із важливих чинників якого є збільшення загальної площі архіву.

Сподіваємося, що позиція Міністерства культури України не призведе до втрати культурних цінностей, розпорошення архівних комплексів особового походження видатних українців та погіршення або припинення важливих напрямів діяльності ЦДАМЛМ України щодо надання доступу до фондів користувачам.


Про засідання Комітету з питань культури і духовності
Верховної Ради України

(вул. Банкова, 6-8, кім.209, о 15.00)
м. Київ, 21 червня 2017 року

На засіданні Комітету розглядалося питання «Про шляхи вирішення проблеми переміщення музейно-архівних фондів Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України та Музею Української революції 1917–1921 років у зв’язку з реконструкцією будівель».

У заході взяли участь заступник Міністра культури України – керівник апарату Т. В. Мазур, заступник Голови Державної архівної служби України І. В. Бондарчук, інші працівники Укрдержархіву: заступник директора департаменту – начальник відділу зберігання та обліку Національного архівного фонду І. С. Паламарчук, начальник відділу фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Т. Р. Музика, начальник відділу взаємодії із державними органами та інформаційно-аналітичного забезпечення К. Г. Сорока, а також директор Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України (ЦДАМЛМ України) О. В. Чижова, директор Центрального державного архіву зарубіжної україніки І. М. Мага, директор Українського науково-дослідного інституту архівної справи та документознавства (УНДІАСД), виконавчий директор Спілки архівістів України О. Я. Гаранін, директор Центрального державного електронного архіву України Ю. С. Ковтанюк, заступник Голови Держкомархіву (2003-2009) К. Є. Новохатський, генеральний директор Національного заповідника «Софія Київська» Н. M. Куковальська, інші працівники Національного заповідника, а також діячі культури, науки та громадські діячі, зокрема директор Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, академік НАН України М. Г. Жулинський, заступник директора цього Інституту С. А. Гальченко, генеральний директор Національного музею Тараса Шевченка Д. В. Стус, кінокритик, кінознавець, кіносценарист, заступник Голови Національної спілки кінематографістів України, Голова Комісії з регламенту та етики Спілки С. В. Тримбач, кінокритик, кінознавець, головний редактор журналу «Кіно-Театр», член Правління Національної спілки кінематографістів України Л. І. Брюховецька та ін.

Директор ЦДАМЛМ України О. В. Чижова розповіла про результати огляду приміщень, що пропонувалися Фондом Державного майна України для переїзду архіву. Під час доповіді демонструвалася презентація з зображеннями зазначених приміщень. О. В. Чижова повідомила, що жодне запропоноване приміщення не відповідає затребуваним вимогам, визначеним законодавчою та нормативно-правовими базами України з питань архівної справи, а саме: не за рівнозначною площею, яку нині займає архів, не за умовами зберігання документів Національного архівного фонду (далі – НАФ) та музейних предметів, не для облаштування експозицій тощо (вул. Якутська, 3, вул. Гарматна, 2). Слід зазначити, що представник Фонду Державного майна України підтвердила відсутність у переліку приміщень м. Києва відповідного приміщення, крім приміщень, що розташовані в промислових об’єктах, які непридатні для забезпечення збереженості документів НАФ та музейних предметів.

Зазначимо, що ЦДАМЛМ України є найбільшим подібним архівом у Європі. Архів працює одразу за трьома напрямами: архівним, бібліотечним та музейним. Крім особових документальних фондів видатних українських діячів літератури та мистецтва, що налічують більше ніж 1,5 млн. документів Т. Г. Шевченка, І. Я. Франка,І. С. Нечуя-Левицького, Б. Д. Грінченка  та багатьох інших найвідоміших представників української нації. В архіві зберігається численний бібліотечний фонд, що містить багато видань із особовими автографами, а також створено меморіальні кабінети поета А. С. Малишка, композитора П. І. Майбороди, кінорежисера О. П. Довженка, художника М. П. Глущенка, письменників І. К. Микитенка, Ю. І. Яновського та ін. Детальніше…

Разом з тим, генеральний директор Національного заповідника «Софія Київська» Н. M. Куковальська представила презентаційні матеріали про стан пам’ятки архітектури XVIII ст. «Бурси», що перебуває на балансі Національного заповідника «Софія Київська» та потребує негайної її реконструкції. Н. M. Куковальська наполягала, що проведення робіт із реконструкції будівлі не можливо без її звільнення. Важливим чинником щодо загострення ситуації стало завершення у вересні строку оренди ЦДАМЛМ України приміщення «Бурси», в подовжені якого із зазначених причин керівництво Національного заповідника «Софія Київська» відмовляє.
Позицію Міністерства культури України висловила заступник Міністра культури України – керівник апарату Т. В. Мазур, яка навела вимоги законодавчої та нормативно-правової баз України з питання охорони пам’яток архітектури та довела занепокоєність ЮНЕСКО щодо стану Національного заповідника «Софія Київська», на погіршення якого у тому числі впливає стан «Бурси». Т. В. Мазур зайняла позицію щодо негайного звільнення приміщення «Бурси», наголосивши на тому, що розмір площі, яку затребувало ЦДАМЛМ України для переїзду, необґрунтовано перебільшений, зважаючи на відсутність постійного доступу відвідувачів архіву до музейних експонатів у порівнянні з діяльністю музеїв. Позицію щодо відсутності подібної діяльності підтримав народний депутат України С. О. Тарута.

Обґрунтовані роз’яснення щодо широкої діяльності архіву надала заступник директора ЦДАМЛМ України Т. М. Малярчук, яка наголосила, що установа веде свою діяльність у відповідності до чинної законодавчої бази України та на відміну від музеїв має низку особливостей, пов’язаних із архівними та бібліотечними напрямами роботи. Крім того, як зазначила директор архіву О. В. Чижова, постійно збільшуються площі сховищ у зв’язку з активним поповненням фондів ЦДАМЛМ України. Тому доцільніше, щоб нове приміщення архіву було більшим за площу «Бурси», що також буде сприяти покращенню виставкової діяльності. Т. М. Малярчук повідомила, що архів постійно проводить численні заходи у вигляді музичних концертів, творчих вечорів, художніх і документальних виставок, проведення яких, у тому числі, сприяє місце розташування ЦДАМЛМ України (детальніше…), та запросила шановних пані Т. В. Мазур та пана С. О. Таруту відвідати ці заходи для більш детального ознайомлення з діяльністю архіву.

Діячі науки та культури були занепокоєні позицією керівництва Міністерства культури України щодо негайного звільнення приміщення «Бурси», що неминуче призведе до тривалого призупинення діяльності архіву, зокрема доступу до документів та музейних експонатів, а головне – до ймовірної їх втрати або пошкодження. Ця позиція була висловлена багатьма відомими українськими діячами у Відкритому зверненні діячів культури, науки та громадських діячів до Президента України П. О. Порошенка, Голови Верховної Ради України А. В. Парубія та Прем’єр-міністра України В. Б. Гройсмана . У зв’язку з цим, Генеральним директором Національного музею Тараса Шевченка Д. В. Стусом та заступником Голови Національної спілки кінематографістів України, Головою Комісії з регламенту та етики Спілки С. В. Тримбачем було запропоновано стати на виважену державницьку позицію та вирішувати комплексно питання щодо реконструкції пам’ятки архітектури XVIII ст. «Бурси», що перебуває на балансі Національного заповідника «Софія Київська», та переїзду ЦДАМЛМ України у прийнятні строки до приміщення, що дозволить гарантувати збереженість фондів архіву та надання доступу до них. На їхню думку, слід дійти до компромісного варіанту вирішення питання, який полягає у продовженні строків розташування архіву в приміщенні «Бурси» до часу надання ЦДАМЛМ України затребуваного приміщення, облаштування цього приміщення та підготовки фондів до переїзду, що потребує чималого часу, відповідно до вимог нормативно-правової бази з питань архівної справи. Цю позицію підтримав Голова Комітету з питань культури і духовності Верховної Ради України, народний депутат України М. Л. Княжицький.

Громадські діячі наголосили, що керівництву Національного заповідника «Софія Київська» слід зосередити свої зусилля на вирішенні проблем, що негативно впливають на загальний стан будівель Національного заповідника, зокрема причинах, через які будівля «Бурси» опинилася у теперішньому стані, а саме – усунення впливу забудов, що ведуться поряд із територією Національного заповідника «Софія Київська», про що доповіла генеральний директор Національного заповідника Н. M. Куковальська.

На жаль, жодною зацікавленою стороною не порушувалося питання щодо тимчасового переїзду ЦДАМЛМ України, наприклад, надання іншого приміщення в межах Національного заповідника «Софія Київська», та повернення архіву у будівлю «Бурси» після її реконструкції. Зазначимо, в європейських державах архіви розташовані саме в приміщеннях пам’яток архітектури, що дозволяє створити для їх відвідувачів неповторну атмосферу для плідної роботи з архівними документами. Про це також розповідали із власного досвіду науковці, діячі культури та громадські діячі, які були присутні на засіданні Комітету. Так, кінокритик Л. І. Брюховецька згадувала особливу ауру, що була створена працівниками архіву у поєднанні із теперішнім місцем його розташування, що неодноразово надихало її на створення нових наукових праць та творів.

Директор УНДІАСД О. Я. Гаранін, як виконавчий директор Спілки архівістів України, передав Голові Комітету з питань культури і духовності Верховної Ради України, народному депутату України М. Л. Княжицькому копію Звернення Спілки архівістів України та примірник науково-практичного журналу «Архіви України» для ознайомлення членів Комітету із досвідом польських архівістів щодо результатів будівництва нових архівів та реконструкції існуючих будівель у 2011-2016 рр. та планами щодо цієї діяльності на 2017-2022 рр., що розкрито у статті О. Я. Гараніна та Ю. С. Ковтанюка «XVI Міжнародна конференція архівів «Складні питання іcторії та архіви» із циклу Colloquia Jerzy Skowronek Dedicata (19–20 травня 2016 р., м. Варшава)». Ще один примірник цього журналу було презентовано для ознайомлення заступнику Міністра культури України – керівнику апарату Т. В. Мазур.

Слід зазначити про активну позицію всіх учасників заходу та конструктивне обговорення окресленого питання. Найбільш прийнятним рішенням, яке підтримала більшість присутніх та до якого дослухалися члени Комітету, була пропозиція заступника Голови Укрдержархіву Бондарчука І. В. щодо негайної добудови однієї із веж незавершеного будівництва, що розташовується в комплексі споруд Центральних державних архівних установ України (м. Київ, вул. Солом’янська, 24). Цю позицію безкомпромісно підтримало керівництво Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України: директор, академік НАН України М. Г. Жулинський та його заступник С. А. Гальченко. На думку архівістів та більшості присутніх, це єдине правильне рішення, що свідчить про державницьку позицію, дає змогу раціонально розпорядитися державними коштами. Крім того, як роз’яснив начальник відділу взаємодії із державними органами та інформаційно-аналітичного забезпечення К. Г. Сорока, такий підхід дозволяє вирішити питання не тільки остаточного розташування ЦДАМЛМ України, а й інших архівів, що на сьогодні вимушені орендувати приміщення в м. Києві, та суттєво покращити умови зберігання документів НАФ, а також забезпечити відвідувачів більш комфортними для роботи читальними залами, зокрема ЦДАМЛМ України – приміщеннями для розташування більшої кількості музейних експозицій та меморіальних кімнат.

Комітетом з питань культури і духовності Верховної Ради України було прийнято рішення щодо звернення до Прем’єр-міністра України В. Б. Гройсмана з пропозицією невідкладного вирішення зазначеної проблеми та взяття на особистий контроль питання виділення ЦДАМЛМ України приміщення та грошей на його облаштування, а також переїзд або виділення грошей на добудову та оснащення вежі, що розташована в комплексі споруд Центральних державних архівних установ України. Зазначимо, що у разі виділення нового приміщення, архівісти наголошували про його передачу на баланс ЦДАМЛМ України.

Сподіваємося на позитивне вирішення питання.

До офіційного веб-сайта Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України

Анонси

Жовтень 2025 року

Міжнародна рада архівів (МРА) повідомляє, що її Конгрес 2025 року відбудеться у жовтні в Барселоні (Каталонія, Іспанія). Організаторами конгресу виступлять МРА, уряд Каталонії, місто Барселона та Товариство каталонських архівістів та менеджерів з діловодства.

Всі анонси

Виставки онлайн

Клацніть для прослуховування виділеного тексту!